Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Podvečerní vycházka na Dunajovické kopce se vydařila

Podvečerní vycházka na Dunajovické kopce se vydařila

Podvečerní vycházka na Dunajovické kopce se vydařila

4.5.2018

Byla zaměřena na vysvětlování prací prováděných v rámci projektu Obnovní management území národního významu na jižní Moravě.

Na úpatí kopce Rochusbergu jsme se sešli v 17:00 v poměrně hojném počtu 18 osob. Pověděli jsme si základní informace o tomto chráněném území a o obnovním projektu, srovnali jsme staré a současné letecké snímky této lokality a potom jsme vyrazili nově vysazeným ovocným sádkem a Kaplí cestou na kopec ke křížku, odkud jsme si zdálky prohlédli vyřezávky na protějším Liščím kopci. Potom jsme se podél úpatí Velké Slunečné přesunuli do střední části chráněného území. Cestou jsme se podívali do starého mandloňového sádku a také na další místa, kde se v loňském roce vyřezávalo, kosilo a páslo.

IMG_1493m IMG_1494m IMG_1497m IMG_1498m

Probírali jsme také chystaný navazující projekt, v němž plánujeme zprůchodnit zbývající zarostlé úvozové cesty, vysazovat ovocné i neovocné dřeviny a chybějící druhy keřů, vybudovat kamenné plazníky a stržené stěny pro vlhy a bezobratlé. V plodné diskuzi, kterou toto téma vyvolalo, jsme se od našich „spoluvýletníků“, milovníků tohoto krásného koutu krajiny, dozvěděli spoustu užitečných informací a nápadů, jak stav Dunajovických kopců ještě vylepšit. Velmi za ně děkujeme. Na Jánské hoře jsme to otočili a začali se vracet zpět. Pod mohutným topolem na Růžové hoře jsme se rozloučili a rozešli se různými směry ke svým domovům.

Vedle tisíců právě květoucích rostlin stepního běžce katránu tatarského jsme měli možnost vidět i další zajímavé rostlinné druhy, např. mandloň nízkou, kavyl Ivanův, sasanku lesní, hrachor panonský chlumní nebo piplu osmahlou.

Všem účastníkům děkujeme za velmi příjemně strávený podvečer

Helena Prokešová a Martina Brodská

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt