Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Vycházka z cyklu užitá botanika – léčivé rostliny

Vycházka z cyklu užitá botanika – léčivé rostliny

Vycházka z cyklu užitá botanika – léčivé rostliny

21.6.2017

V sobotu 17. 6. 2017 se uskutečnila druhá vycházka z cyklu Užitá botanika, který jsme letos pro veřejnost na Správě CHKO Pálava připravili.

 

 

Tentokrát byly tématem léčivé byliny z naší přírody. Červen je období, kdy rozkvétá spousta planě rostoucích bylin a podle rčení „není na světě bylina, která by na něco nebyla“ má spousta z nich léčivé účinky. Na vycházku jsme se tentokrát vypravili do méně známých a navštěvovaných částí naší CHKO. Prošli jsme cestou mezi zahrádkami na Turoldu a naším cílem byla přírodní památka Růžový kopec - rezervace mezi vinohrady, odkud je mimo jiné velmi krásný pohled na Mikulov a Svatý kopeček.

Průvodkyní po světě léčivých rostlin, způsobů jejich zpracování a využití nám byla paní ing. Věra Žďárská z Bylinkové zahrádky ve Valticích, a příroda nám poskytla opravdu širokou paletu bylin. Dozvěděli jsme se o použití známých bylin, jakými jsou například třezalka, řepík či dobromysl, ale i těch méně známých jako třeba jehlice trnitá či komonice lékařská.

Na závěr vycházky jsme opět poseděli na dvorečku Správy CHKO Pálava, vyměnili si tipy a recepty na zpracování bylin a přinesenými květy jsme si ozdobili odpolední svačinku. Pro úplnost je ještě třeba dodat, že byliny je v CHKO Pálava možno sbírat pouze mimo maloplošná zvláště chráněná území a vždy je třeba si počínat ohleduplně, tak abychom nezlikvidovali celou populaci rostliny.

 

 uzita_botanika_2_svacinka

 

uzita_botanika_2

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt