Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Vycházka za jedlými rostlinami

Vycházka za jedlými rostlinami

Vycházka za jedlými rostlinami

29.3.2018

Třetí vycházka z cyklu Užitá botanika, který pro veřejnost od loňského roku pořádá AOPK ČR, Správa CHKO Pálava, se vydařila.

Tato exkurze byla pro loňský velký úspěch opět zaměřena na poznávání jarních rostlin, kterými je možné si v tomto období zpestřit jídelníček.

Sešli jsme se v 9:00 před budovou Správy CHKO Pálava v hojném počtu – vedle 2 lektorek dorazilo 21 dospělých účastníků, 5 dětí a jeden pes. Vydali jsme se přes Kozí hrádek a Turold do zahrádek, sadů a vinohradů na jeho západním úpatí. Jimi jsme prošli až na Růžový kopec, kde jsme posvačili a vyrazili jsme zpět do Mikulova. Cestou jsme si ukazovali jedlé rostliny a na vhodných místech jsme si je nasbírali pro další použití. Seznámili jsme se např. s ptačincem žabincem, kerblíkem třebulí, řebříčkem obecným, kopřivou dvoudomou, violkou vonnou a česnekem planým a dozvěděli jsme se užitečné informace o jejich použití v kuchyni. Při zpáteční cestě jsme na navážce u vyhloubené tůně potkali první kvetoucí rostliny podbělu lékařského.

Po návratu do Mikulova jsme si ve společenské místnosti Správy CHKO pěkně v teple připravili salát a pomazánku z nasbíraných rostlin, společně jsme si na nich pochutnali a přitom si vyměňovali zkušenosti s jedlými rostlinami, jejich sběrem, úpravou, pěstováním apod.

Další vycházka je naplánovaná na sobotu 21. dubna. Při ní se zaměříme zejména na rostliny užitečné pro včely a další blanokřídlý hmyz. O akci vás budeme s předstihem informovat na našich internetových stránkách a prostřednictvím letáčků na vývěsních místech v obcích.

Účastníkům děkujeme za zájem o naši vycházku, doufáme, že nám zachovají přízeň i do budoucna, a těšíme se na další společně strávený den v přírodě.

Helena Prokešová a Lenka Rabušicová

 

DSC_3236a

 

DSC_3244a

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt