Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Naučná stezka na Turoldu v novém

Naučná stezka na Turoldu v novém

Naučná stezka na Turoldu v novém

15.4.2021

Projděte se naučnou stezkou kopcem, který zmizel.

Právě jsme nainstalovali nové panely naučné stezky na Turoldu. Jde o její třetí verzi, první tady byla umístěna již v 80. letech minulého století. Stávající panely, které na dně bývalého lomu stály od roku 2001, už byly zastaralé informačně i designem. Proto jsme se rozhodla stezku inovovat. Zachovali jsme počet i umístění většiny panelů, ale upravili jsme obsah a podání tak, aby informace byly co nejpřístupnější a nejzajímavější pro širokou veřejnost. Panely jsou nově umístěny v pultových dřevěných stojanech (jaké znáte i z dalších míst na Pálavě) ve standardně velkém provedení. Kromě úvodního panelu a informace ke sbírce hornin – geoparku obsahuje stezka sedm zastavení.

NSturold2  NSturold4  NSturold6

První se věnuje lomu na Turoldu, dominují mu historické fotografie z doby, kdy tady mimo jiné vedla úzkokolejná železnice. Druhý popisuje unikátní geologický profil, třetí ukazuje několik z mnoha paleontologických a archeologických nálezů, které Turold vydal. Na čtvrtém zastavení se můžete podívat na unikátní 3D model jeskyně Na Turoldu a sousední Liščí díry, sousední pátý vás seznámí s netopýry, kteří tady zimují. Předposlední panel ukazuje dvě rostliny, které na Pálavě nerostly nikde jinde než na Turoldu a poslední vzácné živočichy, kterým je přírodní rezervace Turold domovem.

V nejbližší době inovujeme i panely u jednotlivých hornin, na nichž se zub času také podepsal, a k zastavení o těžbě doplníme torzo důlního vozíku, který kdysi odvážel odtěžný vápenec do vápenky.

Přírodní rezervace Turold je hojně navštěvovaným místem – jak místními, tak turisty, kteří zde často tráví čas při čekání na prohlídku jeskyně Na Turoldu. Poutavá naučná stezka má proto právě tady velký potenciál zaujmout. Otevření zrekonstruované naučné stezky je jednou z aktivit, kterými si chceme připomenout 45. výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti Pálava. Vzhledem k současné epidemické situaci jsme však upustili od záměru na oficiální otevření stezky. Rádi bychom návštěvníky pozvali alespoň touto cestou k individuální prohlídce. 

tisková zpráva ke stažení

IMG_4005  IMG_4008  IMG_4016

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt