Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Netradiční „výlov“

Netradiční „výlov“

Netradiční „výlov“

16.12.2016

V neděli 11. prosince proběhl v přírodní památce Lom Janičův vrch velmi netradiční „výlov“, při kterém hráli hlavní roli potápěči.

Ve vytěženém vápencovém lomu u Mikulova se nachází cca 2 ha velké bezodtoké jezero, které bylo v minulosti neuváženě zarybněno. V současné době se AOPK ČR snaží o regulaci rybí obsádky mimo jiné tak, že pravidelně s místní organizací Moravského rybářského svazu organizuje tzv. monitorovací odlovy. Při těchto odlovech jsou z vody odstraňovány všechny ryby, které mají negativní vliv na biologickou rozmanitost jezerní vody. Ponechávány (případně dosazovány) jsou pouze některé druhy dravců. Mezi nežádoucí patří také některé kaprovité ryby (např. kapr obecný a karas stříbřitý). Právě tyto dva druhy jsme se pokusili vylovit velmi netradiční metodou – sběrem ryb ze dna pomocí malých podběráků. S nápadem na odlov hibernujících ryb u dna přišli potápěči, se kterými Správa CHKO Pálava již delší dobu spolupracuje. Ti si při předchozích ponorech všimli, že v zimním období je možné ryby na dně jezera doslova sbírat jako houby. Při nedělním odlovu bylo vytaženo 9 karasů stříbřitých (38-45 cm) a jeden kapr obecný (82 cm).

Na Janičově vrchu je rybí obsádka pečlivě monitorována již od roku 2012 a mimo jiné bylo pozorováno, že oba výše uvedené druhy se zde nevytírají a to i když k tomu mají vhodné podmínky. Tento zvláštní jev se nyní pokusí vysvětlit odborníci a odlovené ryby budou podrobeny výzkumu na Akademii věd ČR v Brně, kam byli živí karasi převezeni k chovu v umělých podmínkách.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem třem potápěčům, kteří v rámci svého ponoru zmapovali situaci na dně jezera a vylovili ryby dle našich požadavků. Dále děkujeme Moravskému rybářskému svazu za poskytnutí člunu a asistenci při odlovu.

 1  2 3 4

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt