Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Pálava má strážce přírody v novém

Pálava má strážce přírody v novém

Pálava má strážce přírody v novém

18.3.2020

Stráž Pálavy vstupuje do nové sezóny se změnami. Z předloňského náboru jsme proškolili a ustanovili nové strážce, kteří začínají i s novým vybavením působit v terénu.

Na konci roku 2018 jsme se rozhodli doplnit dobrovolné strážce přírody. Z necelých tří desítek zájemců zůstalo pár, kteří absolvovali školení o pálavské přírodě i jednání s lidmi a letos v únoru, po složení zkoušek, byli ustanoveni strážci přírody.

První letošní akce v terénu se uskutečnila v sobotu 14. 3., kdy se strážci připojili k brigádě paraglidistů ze spolku PG Pálava na Tabulové a Děvíně a absolvovali společnou strážní službu na Děvíně a v okolí Děviček. Při ní potkali cyklisty s elektrokoly – přitom jízda na kole je v NPR Děvín zakázána.

V únoru 2020 noví strážci absolvovali závěrečné přezkoušení a pak byli následně ustanoveni za členy stráže přírody.  Brigáda spolku PG Pálava proběhla i v sedle pod Děvičkami, kde strážci vymezili plochy k pokosení.  Dva cyklisté se takto blížili po sesednutí z kol porostem v NPR Děvín ke kontrole provedené strážci.  Vlastní práci strážci věnovali vyřezání a spálení nežádoucího křoví na okraji NPR Tabulová.

Odpoledne strážci uklidili remízek při vstupu do NPR Tabulová, u Kočičí skály spálili dvě hromady pokosení trávy a na cestě na Svatý kopeček (PR) upravili terén okolo zábran proti nepovolenému vjezdu aut. Jedním z úkolů, který budou plnit nadcházející sezónu, je kontrola stavu hraničníků rezervací.

Na příjezdové cestě na Svatý kopeček jsou vedle sklápěcí zábrany i dva velké kameny, u nichž strážci upravili okolí.  Všichni noví strážci nafasovali nová trička ...  ...vybavená nášivkami, podle nich je lehce v terénu poznáte při dalších strážních službách.

Dobrovolní strážci také převzali nová trička s označením strážců.

Základní poslání strážců ochrany přírody na Pálavě je poskytování kvalifikovaných informací, ale také zajištění pořádku a respektování ochranných podmínek v chráněných rezervacích. Svým dobrým chováním jim toto poslání usnadníte a sami napomůžete Pálavu ochránit.

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt