Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Přírodovědný příměstský tábor za námi

Přírodovědný příměstský tábor za námi

Přírodovědný příměstský tábor za námi

13.8.2018

Minulý týden (6. až 10. srpna) se uskutečnil přírodovědný příměstský tábor Domeček v přírodě II, na jehož programu spolupracoval DDM Mikulov se zaměstnanci Správy CHKO Pálava a Regionálního muzea Mikulov. Tábora se zúčastnilo 35 dětí (7 až 12 let), většina z nich byla z Mikulova a okolních vesnic.

Pro děti jsme připravili bohatý program plný terénních exkurzí, pozorování a poznávání živočichů, rostlin a přírodních zákonitostí. Nechyběly ani naučné a dovednostní hry.

P_20180808_101907Děti jsme rozdělili do třech skupin, které se na jednotlivých stanovištích během třech dnů postupně vystřídaly, aby si všichni vyzkoušeli všechno.

Od kroužkovatele Vlastimila Sajfrta se děti na Slanisku u Nesytu dozvěděly, z jakého důvodu a jakým způsobem se správně odchytávají ptáci, měly možnost vidět, jak s nimi po odchytu zacházet – jak je vyprostit ze sítě, uložit do textilního sáčku, okroužkovat apod., a samy si vyzkoušely okroužkovaného ptáka vypustit zpět na svobodu. Viděli jsme např. tři druhy rákosníků, pěnici černohlavou, krahujce obecného a sýkoru modřinku.

P_20180807_101735Entomologická vycházka s Pavlem Dedkem na Stolovou horu měla, jakožto „lov se síťkami v ruce“, ohromný úspěch zejména u kluků, ale ani děvčata nezůstala pozadu. Děti se např. naučily rozlišovat kobylky od sarančí a poznaly biotop tesaříka obrovského a roháče obecného – velkých atraktivních brouků, jejichž larvy jsou vázány na dřevo vzrostlých stromů.

Pod Sirotčím hrádkem si starší děti pod vedením Lenky Rabušicové vyzkoušely krajinomalbu, zatímco pro nejmenší uspořádal Jan Hrnčíř stopovací přírodovědnou hru o poklad, který byl ukryt v jurtě na jeho zahradě.

P_20180809_105856Děti navštívily také herbář Regionálního muzea Mikulov, kterým je provedl jeho kustod Adam Knotek. O historii zámeckého parku jim zase poutavě povyprávěla zahradní architektka Jana Drochytková. Poté měly možnost si vyzkoušet práci zahradního architekta a do fotografie zatím neupraveného místa kolem kašny s koněm dokreslit, jak by se podle nich mohlo upravit.

Čtvrteční odpoledne jsme strávili společně v kinoklubu, kde nám Petr Šesták promítl animovaný film Muž, který sázel stromy. Když děti dostaly následujícího dne za úkol dokreslit do fotografie, jak by udělaly krajinu lepší pro život, řada z nich se zhlédnutým filmem inspirovala.

Protože celý týden panovaly vysoké teploty a sluníčko nemilosrdně pálilo, v pátek jsme vyrazili na koupaliště, kde jsme se krásně osvěžili.

P_20180808_085454  P_20180808_145720

Všem dětem děkujeme za příjemných pět společně strávených dnů.

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt