Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Sčítání netopýrů na Turoldu: do nového roku s novým rekordem

Sčítání netopýrů na Turoldu: do nového roku s novým rekordem

Sčítání netopýrů na Turoldu: do nového roku s novým rekordem

22.1.2020

Pro vrápence malého je jeskyně Na Turoldu jedním z nejvýznamnějších zimovišť v České republice. Letos odborníci napočítali rekordních 619 vrápenců malých.

V polovině ledna nového roku proběhlo v jeskyni Na Turoldu (PR Turold) sčítání zimujících letounů – tedy netopýrů a vrápenců. Akce je to tradiční, první sčítání proběhlo již v roce 1958 a od roku 1984 máme k dispozici nepřerušenou řadu údajů. A obdobně tradiční je v posledních pěti letech překonávání rekordů v početnosti zimujících spáčů.

Letošek opět nebyl výjimkou a odborníci napočítali rekordních 619 vrápenců malých (loni: 573, ještě v roce 2014 to byly necelé tři stovky), 17 netopýrů brvitých a netopýr velký a n. vodní (po jednom). Pro vrápence malého je jeskyně Na Turoldu jedním z nejvýznamnějších zimovišť v České republice.

Mají nás na radaru

Vrápenci i netopýři patří do řádu letouni (Chiroptera), což je skupina živočichů, kteří jsou jako jediní ze savců schopni aktivního letu, a to za pomoci předních končetin přeměněných v křídla. Pro ně typická echolokace je jejich hlavním orientačním smyslem. Funguje na principu vysílání krátkých sérií vysokofrekvenčních zvuků, které narážejí do předmětů v jejich okolí. Odražené zvukové vlny jsou zachytávány velkými ušními boltci a zpracovávány citlivým sluchem. Díky této „vyspělé technologii“ netopýři se netopýři i v absolutní tmě snadno orientují v prostoru a získávají potravu – lezoucí i létající hmyz.

Jak poznáme netopýra od vrápence?

U zimujících jedinců snadno a na první pohled. Zatímco netopýři skládají křídla podél těla, vrápenci jsou do nich i s hlavou celí zabalení; z „balíčku“ vyčuhují jenom drápkaté nožky, na kterých jsou zavěšení. Rozeznatelné jsou také jednotlivé druhy spících netopýrů: např. netopýr brvitý zimuje zavěšený a ve velmi těsných skupinách, netopýr řasnatý naproti tomu jednotlivě ve spárách. Zimující netopýři rodu Plecotus (ušatý a dlouhouchý) skládají obří ušní boltce podél boku hlavy, takže vlastní uši nejsou vůbec vidět; z hlavy "čouhají" pouze tzv. ušní víčka (tragy).

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt