Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Sčítání netopýrů v jeskyni Na Turoldu opět rekordní

Sčítání netopýrů v jeskyni Na Turoldu opět rekordní

Sčítání netopýrů v jeskyni Na Turoldu opět rekordní

19.1.2016

Jako každý rok se v polovině ledna před vstupem do jeskyně Na Turoldu sešli odborníci na netopýry (chiropterologové).

Důvodem sešlosti, konané pravidelně už od roku 1984 (a s přestávkami dokonce již od roku 1958), bylo sčítání netopýrů, zimujících v rozsáhlých podzemních prostorách. 

V loňském roce překvapili především vrápenci malí, pro které je jeskyně Na Turoldu jedním z nejvýznamnějších zimovišť v ČR. Odborníci jich napočítali 426, přičemž maxima z minulých let se pohybovala okolo tří set jedinců. Spolu s vrápenci poskytuje jeskyně zimní útočiště ještě dalším devíti druhům netopýrů.

Letošní rok byl opět překvapivý. Tentokrát však "netrhli" rekord vrápenci, ale netopýr brvitý a netopýr řasnatý.

Vrápenců chiropterologové napočítali celkem 371, ale vzhledem k tomu, že podle sdělení jeskyňářů se odhadem dalších 70 vrápenců objevilo v jen velmi obtížně přístupných částech jeskyně ("řícené dómy"), celkové počty se oproti loňskému roku příliš lišit nebudou.

Mnohonásobný nárůst odborníci zaznamenali u již zmíněného netopýra brvitého (celkem 56 jedinců) a především u netopýra řasnatého, u kterého šlo o nárůst o více než 700% - vyjádřeno absolutními počty v minulých letech nebyl nikdy zaznamenán výskyt více než 3 jedinců, v letošním roce se pomyslné počítadlo zastavilo na čísle 23!

Netopýr brvitý (Myotis emarginatus) je teplomilný druh, lovící obvykle v alejích nebo na okrajích lesa. Potravu tvoří především pavouci, které dovedně vytahují z pavučin. Netopýr řasnatý (Myotis nattereri) je druhem více vázaným na listnaté lesy, ale vyskytuje se i v parcích, často v okolí vodních ploch. Loví široké spektrum bezobratlých, nejčastěji jsou to noční motýli, dvoukřídlý hmyz a pavouci.

netopyr_brvity netopyr_rasnaty
netopýr brvitý netopýr řasnatý

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt