Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> Ukliďme Česko ve vinicích

Ukliďme Česko ve vinicích

Ukliďme Česko ve vinicích

20.5.2021

Jarní úklid Pálavy probíhal letos hlavně ve vinicích.

Správa CHKO Pálava se pravidelně připojuje k akci „Ukliďme Česko“. Vzhledem k epidemiologické situaci v ČR jsme se však v tomto roce rozhodli neorganizovat jarní úklid hromadně a nevysílat do terénu větší skupinky dobrovolníků, tak jak tomu bývá v jiných letech.

Obrátili jsme se proto s prosbou o pomoc na větší vinařské společnosti, které působí na území CHKO Pálava. Podle našich mapování totiž nezanedbatelné množství odpadu v zemědělské krajině – zejména v okolí vinic nepochází od turistů a návštěvníků Pálavy, ale právě od zemědělců a vinařů zde hospodařících (plastové chráničky, staré sloupky, vodící dráty apod.), případně od jejich zaměstnanců a brigádníků. Samozřejmě, že se takto nezodpovědně nechovají všichni vinaři, ale ve výsledku je nesnadné určit, kdo je původcem odpadu.

Jsme velmi rádi, že naši výzvu vyslyšelo několik vinařských společností a podařilo se jim uklidit nejen svoje vinice, ale také meze, remízky, porosty křovin, příkopy a jiné přilehlé  pozemky v širším okolí, kde se odpad nejvíce hromadí (ať už ho tam zanese vítr nebo ho tam někdo odhodí).

Naše velké poděkování patří konkrétně společnostem Vinařství Pavlov s.r.o, Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. a Agropol Mikulov s.r.o., které úklid na jaře realizovaly a následně nám předaly informace o výsledku (množství odpadu i fotodokumentaci). Samozřejmě děkujeme všem ostatním, kteří o okolí svých zemědělských pozemků pečují trvale, a věříme, že v následujícím roce se k akci připojí ještě více zemědělských subjektů.  

IMG-20210430-WA0000  IMG_20210326_120527_2  IMG_20210327_103753_1

ochranky_1  ochranky_2  sloupky_1

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt