Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Aktuality >> V Sedleci nalezen luňák červený otrávený karbofuranem

V Sedleci nalezen luňák červený otrávený karbofuranem

V Sedleci nalezen luňák červený otrávený karbofuranem

28.3.2020

Dne 5. března nám byl ohlášen nález mrtvého luňáka červeného v Sedleci. Výsledky vyšetření ukázaly, že byl otráven karbofuranem.

Luňák červený je kriticky ohroženým dravcem, odhaduje se, že v Česku hnízdí jen zhruba 150 párů. Právě nález mrtvého luňáka červeného v Sedleci nám byl 5. března ohlášen, následně předán Policii ČR s podezřením na spáchání protiprávního jednání. Vzhledem k podezřelým okolnostem jsme jej odeslali na analýzu, která prokázala otravu karbofuranem.

2020-03-09_02

Karbofuran zabíjí

Karbofuran je prudký, již dlouho zakázaný insekticid, jehož několik kapek dokáže zabít cokoliv živého. Bohužel je stále používán ke kladení otrávených návnad, které každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších.

Karbofuranem otrávená návnada je samozřejmě nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. Pokládání otrávených návnad může být považováno za několik trestných činů, trestným činem je i usmrcení chráněného druhu.

Nejen luňák

V minulých měsících jde na Pálavě už o druhý případ nalezeného mrtvého ptáka. V únoru byly v bývalém lomu Perná u Klentnice nalezeny pozůstatky výra velkého. I zde okolnosti vedou k podezření na otravu, ale vzhledem ke stavu již nebylo možné provést rozbor a zjistit tak příčinu smrti.

V živé paměti je i nález mrtvého orla mořského u Hlohovce v dubnu 2016, kterému chyběly pařáty, a v těle měl přes 30 broků.

Zastavme trávení

Prosíme všechny, kteří by mohli mít informace vedoucí k nalezení viníků, o jejich oznámení na Policii ČR (tel. 158). V případě, že například na procházce narazíte na mrtvého dravce, se zvířetem nemanipulujte a volejte Policii ČR, případně nález oznamte i na Správu CHKO či Českou inspekci životního prostředí. Vyvarujte se i manipulaci s podezřelou návnadou, zabraňte kontaktu zvířat s návnadou.

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt