Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Tiskové zprávy >> Na Stolové hoře se po mnoha letech opět pasou ovce a kozy „na volno“

Na Stolové hoře se po mnoha letech opět pasou ovce a kozy „na volno“

21.4.2021

Po dlouhých letech se na hůře přístupné svahy pálavské Stolové hory vrátilo stádo ovcí a koz. Volná pastva pomůže zdejším stepním společenstvům a druhům – třeba ikonickým kosatcům a koniklecům.

Pasoucí se stáda zvířat patřila k pálavské krajině po staletí a i díky nim je zdejší příroda tak pestrá. Pastva a pohyb zvířat totiž udržuje pestrou mozaiku různých plošek a brání zarůstání stepí keři a stromy. V dnešní době zajišťuje pastvu Agentura ochrany přírody a krajiny ČR jako součást péče o rezervace, s pečlivým načasováním i výběrem lokalit a druhů hospodářských zvířat. V posledních letech se zvířata – ovce, kozy, koně i poníci – pásla na zhruba stovce hektarů v trvalých či dočasných ohradách. Letos ochranáři přišli s novinkou – volnou pastvou stáda ovcí a koz v národní přírodní rezervaci Tabulová [1].

„V dnešní době není mnoho pastevců, kteří jsou schopní pást ovce a kozy bez ohradníku na volno, jen s pomocí pasteveckých psů. Proto jsme rádi, že se nám podařilo domluvit právě takovou pastvu v jedné z našich nejvýznamnějších rezervací - na Stolové hoře,“ říká Jiří Kmet z AOPK ČR. „Vybudovat funkční ohradníky na těžko přístupných svazích by bylo prakticky nemožné,“ dodává. Botanička Helena Prokešová vysvětluje, proč je taková péče nutná: „Pastva ovcí a koz pomůže zdejším stepním společenstvům a vzácným druhům – v dalších letech by na těchto místech mělo růst třeba více konikleců velkokvětých nebo kosatců skalních písečných.“

Zhruba sedmdesát ovcí a koz pod dohledem pastevkyně se dvěma ovčáckými psy se dopoledne a navečer přesouvá mezi nočním a denním košárem, postupně tak během května a června vypasou západní i východní svahy Stolové hory. „Udržet stádo pohromadě v takto navštěvované lokalitě není zcela jednoduché. Žádáme proto všechny turisty a návštěvníky, aby na území rezervace chodili se psy pouze na vodítku,“ upozorňuje Jiří Kmet.

tisková zpráva včetně fotografií ke stažení

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt