Správa CHKO Pálava >> Správa informuje >> Tiskové zprávy >> Velkorysá obnova elektrického vedení na vrchol Děvína

Velkorysá obnova elektrického vedení na vrchol Děvína

17.10.2019

Nejvyšší vrch Pálavy Děvín přiláká ročně více než 150 000 návštěvníků. Většina z nich je přitom doposud nucena při výstupu projít kolem zastaralého elektrického vedení, které výrazně narušuje jinak unikátní krajinnou scenérii nad skalnatou Soutěskou. V příštím roce však nevzhledná skrumáž elektrických sloupů z padesátých let 20. stol. vezme za své a narušené panorama se stane minulostí.

Správa CHKO Pálava se před několika lety dohodla s provozovatelem distribuční sítě k vysílači, firmou E.ON Distribuce, na úplné obnově vedení na vrchol. „S velkým potěšením jsme přijali rozhodnutí investora přeložit vzdušené vedení do země, neboť současné zařízení je skutečně velkou vadou na kráse této unikátní rezervace“, řekl Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava. „Kromě toho, že jde o velmi neestetické technické zařízení, působí nadzemní sloupy s elektrickými dráty, také jako past na ptáky. Letos na jaře jsme pod jedním ze sloupů nalezli pět uhynulých mláďat kalouse ušatého. Tyto nedospělé sovy byly zřejmě zasaženy elektrickým výbojem“, uvedl ornitolog Správy CHKO Pálava, Vlastimil Sajfrt.

Celková délka přeložky vedení je více než 1,2 km a na trase bude překonáváno výrazné převýšení. Při demontáži stávajících zařízení i při pokládce kabelu a budování doprovodných zařízení bude nutné dbát zvýšené opatrnosti na okolní prostředí.
„S ohledem na fakta, že jde o chráněnou krajinnou oblast, trasu vedoucí na skalnatém podloží s různě mohutnou vrstvou spraše a s výškovým rozdílem 140 metrů mezi počátečním a koncovým bodem kabelu, tak jde opravdu o technicky a logisticky velmi náročnou akci. Od počátku přípravy projektové dokumentace konzultujeme postup prací a způsob provedení rekonstrukce se Správou CHKO Pálava a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. V této lokalitě nemůžeme používat běžnou těžkou techniku, takže v rámci montážních prací a přepravy materiálu počítáme s využitím vrtulníku. Samotné práce budou probíhat pod odborným dohledem pracovníků správy CHKO a zásahy do krajiny budeme provádět s maximální pečlivostí a opatrností,“ vysvětluje Radek Slatinský, vedoucí Regionální správy Hodonín, E.ON Distribuce.

Děvín je národní přírodní rezervací, a právě proto je v současné době projekt posuzován z hlediska zákona o ochraně přírody „Vzhledem k tomu, že se od počátku, jak s investorem, tak s projekční firmou, domlouváme na všech detailech technického řešení, předpokládáme, že povolovací proces z naší strany proběhne hladce a realizace bude možná již v příštím roce“, dodává Jiří Kmet.

tisková zpráva ke stažení

tz_devin

Správa CHKO Pálava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt